بدون رفع موانع ساختاری، حمایت از تولید ملی در صنعت نرم‌افزار محقق نمی‌شود.

متن یادداشت منتشرشده در روزنامه فناوران (شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۱):

نامگذاری امسال به­‌نام «تولید ملی، حمایت از کار وسرمایه ایرانی» به­‌روال هر سال موجی از بحث­ها و اظهارنظرها را در مورد الزامات و راهکارهای عملی­‌کردن این شعار دربین مسئولین دولتی و صاحب­نظران بخش خصوصی برانگیخته است. تجربه سال­های پیش نشان می­‌دهد معمولاً این‌گونه بحث­های «بهاری» با گذشت چندماه اول سال کم­‌کم به فراموشی سپرده می­‌شود و فعالان اقتصادی بازهم در انبوه مشکلات کسب­‌وکار خود غرق می­‌شوند، اما فارغ از یادآوری این نکته تلخ، همین فضای گفتگو در باره شعار سال، فرصتی به­‌دست می­‌دهد تا دیدگاه­‌ها و تحلیل­‌های بازیگران صحنه کسب­‌وکار در کشور یک‌بار دیگر مرور شود. شعارهایی که برای نامگذاری سال­ها انتخاب می­‌شود، این حسن را دارد که دیدگاه­‌های کلی برای سمت­‌وسوی مطلوب سیاستگذاری و اداره جامعه را در فضای عمومی کشور بیان می­‌کند و همگان را به تامل در مورد این سیاست­‌ها فرامی­‌خواند، اما خطر آنجاست که صرف طرح و تکرار این شعارها را دوای درد توسعه­‌نیافتگی بدانیم و تنها در سایه این بحث­ها، انتظار بهبودی از اوضاع داشته باشیم. دنباله این نوشته …

فضای کسب‌وکار: سهل یا سخت؟

آخرین شماره نشریه تکفا که تاریخ بهمن و اسفند ۸۸ را دارد ولی در فروردین ماه امسال منتشر شده، به موضوع «فضای کسب‌وکار» اختصاصی دارد. از برخی مطالب بی‌ربط و نیمه‌مرتبط به موضوع که بگذریم، مجموعاً مطالب جالبی در مورد این موضوع جمع‌آوری و ارائه شده است…
دنباله این نوشته …

گزارش ارزیابی عملکرد دولت در حوزه فاوا

مرکز پژوهش‌های مجلس به‌تازگی گزارش ارزیابی عملکرد دولت در حوزه فاوا طی برنامه چهارم توسعه را منتشر کرده است.
دنباله این نوشته …

پایگاه ملی مناقصات: یک تکلیف قانونی در اغما…

با تصویب و ابلاغ قانون برگزاری مناقصات و آئین‌نامه‌‌های اجرائی آن در چند سال گذشته، با توجه به تاکیدی که بر رعایت شفافیت و عدالت در این قانون‌ شده بود، و به ویژه مفاد ماده ۲۳ قانون (مستندسازی و اطلاع‌رسانی) امیدواری نسبت به اصلاح نسبی روند برگزاری و ارتقاء سطح شفافیت مناقصات تقویت گردید. مطابق بند (الف) این ماده، دولت موظف گردید ظرف مدت یکسال (تا پایان سال ۸۴) بانک اطلاعات و پایگاه ملی اطلاع‌رسانی مناقصات را ایجاد کند و دستگاههای دولتی کلیه مستندات مراحل برگزاری مناقصات خود را از این طریق در معرض دید عموم قرار دهند. آئین‌نامه اجرایی این ماده نیز در تاریخ ۱/۹/۸۵ به تصویب هیئت وزیران رسیده و برای اجرا ابلاغ گردید. مطابق مفاد ماده ۱۸ این آئین‌نامه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مکلف گردید ظرف مدت ۶ ماه نرم‌افزار مورد نیاز برای ایجاد پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات را برای ذخیره‌سازی و انتقال اطلاعات معاملات تهیه و راه‌اندازی کند. علی‌رغم مدت زیادی که از این مصوبات گذشته است، به‌نظر می‌رسد دولت در این مورد به تعهدات و تکالیف قانونی خود در این زمینه، به‌طور کامل عمل نکرده است و منظور قانون‌گذار از ایجاد چنین پایگاهی به‌منظور شفاف‌سازی روند برگزاری مناقصات دولتی و فراهم‌ آوردن امکان نظارت همگانی بر این مناقصات، برآورده نشده است.

در این مقاله، که در آخرین شماره نشریه «تکفا» منتشر شده است، ضمن مرور الزامات قانونی که در این زمینه وجود دارد، وضعیت فعلی پایگاه ملی اطلاع‌رسانی مناقصات را بررسی کرده‌ام.

چرا به برنامه‌ریزی نیاز «نداریم»؟

یکی از سئوالاتی که معمولاً در ذهن آشنایان به مسائل برنامه‌ریزی و توسعه فناوری اطلاعات در ایران خطور می‌کند، این است که علی‌رغم تجربیات متعددی که در زمینه برنامه‌ریزی توسعه فناوری اطلاعات در سطح ملی در کشور وجود دارد و منجر به تولید انبوهی از اسناد «راهبردی»، «طرح جامع»، «سند جامع» و … در قفسه کتابخانه‌ها و آرشیو سازمان‌های متولی  شده است، چرا  مسیر توسعه برنامه‌ای فناوری اطلاعات در کشور چنانکه باید و شاید پیموده نشده است و توفیقات اندکی هم که در این مسیر حاصل شده، نه از سر برنامه‌ریزی و تدبیر، بلکه بیشتر حاصل الزامات و اقتضائات روزمره بوده است.

در این نوشته سعی کرده‌ام با تحلیل پیش‌نیازها و الزامات نهادی برنامه‌ریزی توسعه فناوری اطلاعات، به این پرسش پاسخ دهم. به‌عقیده من، بدون ایجاد و استقرار سه «نهاد» اساسی در این زمینه، هرگونه تلاش برای توسعه برنامه‌ای فناوری اطلاعات در سطح ملی، از پیش محکوم به شکست است. این سه نهاد عبارتند از:

  • رقابت‌پذیری مدیریت
  • نظام آماری مستقل و کارآمد
  • تسهیل سازوکار قانونگذاری در کشور

اصل مقاله را، که در آخرین شماره نشریه «تکفا» – ویژه‌نامه برنامه پنجم توسعه- چاپ شده است،  می‌توانید در اینجا بخوانید.

قدرت گرفته از وردپرس پارسی - طراحی شده توسط Fresh Sites - ترجمه و بهینه‌شده برای وردپرس پارسی توسط مسعود گلچین