هفت غلطِ مصطلح در برنامه‌ریزی استراتژیک فناوری اطلاعات

علاوه بر آسیب‌های متداول پروژه‌های برنامه‌ریزی فناوری اطلاعات که به‌صورت عمومی اینگونه پروژه‌ها را تهدید می‌کند، برخی از اشکالات روش‌شناختی ویژه پروژه‌های ITSP نیز وجود دارد که به‌طور خاص بر موفقیت و اثربخشی این پروژه‌ها تاثیر نامطلوبی می‌گذارد. از آنجا که نتایج و دستاوردهای پروژه‌های ITSP در دوره طولانی پس از اجرای این پروژه‌ها بر فعالیت توسعه‌ای سازمان‌ها در زمینه IT موثر است، به‌نظر می‌رسد شناسایی و رفع اینگونه مشکلات شایسته توجه ویژه‌ای است و بتواند کمک زیادی به مدیران فناوری اطلاعات سازمان‌ها کند. در این مقاله، که در آخرین شماره ماهنامه «تدبیر» به چاپ رسیده است، کوشیده‌ام مهم‌ترین اشکالات روشی پروژه‌های ITSP را (چنانکه در کشور ما به اجرا درمی‌آیند) برشمرده و تحلیل کنم.

این «غلط های مصطلح» عبارتند از:

 • ITSP قبل یا بعد از برنامه‌ریزی استراتژیک کسب‌وکار؟
 • ITSP بعد یا قبل از برنامه‌ریزی معماری سازمانی؟
 • استفاده از SWOT
 • عدم توجه به روندها و پیش‌ران‌های فنی
 • غفلت از بازار
 • جامع‌گرایی به‌جای تمرکزگرایی
 • ویژه‌گرایی در مقابل استفاده از تجارب برتر

دریافت اصل مقاله

۴ دیدگاه برای : هفت غلطِ مصطلح در برنامه‌ریزی استراتژیک فناوری اطلاعات

 • اربابی

  لینک مقاله مشکل دارد با اینحال مقاله را در مجله تدبیر خواندم.

  این مقاله برای استفاده مشاوران نوشته شده است و بسیار کاربردی و مفید هست. حداقل اینکه مانند سایر گفتار و نوستارهایتان ذهن من را نسبت به برخی مسائل روشن کرد.

  برخی نکات که به ذهنم می‌رسد عبارتند از:
  ۱- در چارچوب ملی معماری و یا اسناد پیوست آن مدلی وجود دارد که رابطه میان اجرای معماری سازمانی، برنامه‌ریزی معماری سازمانی و برنامه استراتژیک کسب و کار را به صورت چند چرخه درگیر در یکدیگر نشان می‌دهد و آوردن آن شکل برای کمک به درک
  مفهوم پیشنیازی میان این فعالیت‌ها مفید است.
  ۲- واقعیت این است که در مملکت ما از ابزارهای مدیریتی به درستی استفاده نمی‌شود. ابزارهای مدیریت استراتژیک هر کدام برای استفاده در یک سطح خاص (صنعت، بنگاه، واحد کسب‌وکار مانند IT یا مالی، قابل بکارگیری هستند اما ما آنها را هر هر جایی استفاده می‌کنیم. مثلاً در تحلیل استراتژیک یک شرکت از ماتریس رشد و سهم بازار و یا همانطور که شما فرمودید در SWOT در همه جا، حتی امور غیر سازمانی مانند تحلیل وضعیت اجتماعی مردم و یا تهیه برنامه شخصی؟
  از نگاه دیگر همانطور که اشاره کردید بکارگیری غلط این ابزارها یکی دیگر از مشکلات است. مثلاً در برخی از پروژه‌ها از BSC برای شناسایی و تدوین اهداف کسب و کار استفاده می‌شود.
  ۳- نادیده گرفتن ترندها و پیشران‌های فنی را نمی‌توان تنها ناشی از ضعف مشاوران دانست. واقعیت این است که متولی خاصی برای پایش و معرفی درایورها وجود ندارد. حتی اگر مشاور بتواند پیشران‌های فنی مناسب و بروز را تشخیص دهد، باز هم مشکل عظیم دیگری وجود دارد و آن آموزش و انتقال این تکنولوژی‌های جدید به کشور و تامین زیرساخت‌های لازم در سطح ملی و به تبع آن در کشور است. به‌عنوان مثال مبحث Cloud computing و نرم‌افزارهای اجاره‌ای مدتی است که در سطح بین‌المللی مطرح شده و از جذابیت‌های این صنعت است اما راه‌حل مناسبی برای بکارگیری آن در سازمان‌های ایرانی وجود ندارد.
  با تشکر

 • رضا کرمی

  آقای اربابی عزیز،
  از تذکرتان در مورد اشکال در لینک مقاله متشکرم. اشکال برطرف شد. توصیه میکنم مقاله را دانلود کنید و دوباره بخوانید. چون متاسفانه در حروف چینی مجدد در تدبیر دچار سوانح متعددی شده بود.
  از اظهارنظرتان در مورد محتوای مقاله هم ممنونم. نموداری که در چارچوب ملی معماری مرحوم ارائه شده را من هم دیده ام و قبول دارم که دید اولیه خوبی می دهد ولی متاسفانه برداشت مکانیکی از همین مدل یکی از اشکالاتی است که در مقاله به آن اشاره شده است. برای توضیحات بیشتر برای دیدگاه من در مورد ارتباط بین EA و ITSP توصیه می کنم مقاله ای را که در کنفرانس مدیریت استراتژیک ارائه شده بود (مطالعه موردی ملی حفاری)، مطالعه کنید.
  هرچند …. توجه به این ریزه کاری های فنی در این زمانه حال و حوصله می خواهد که دیگر در کمتر کسی مانده است!

 • امیر مهجوریان

  مقاله بسیار خوبی بود که نشان از تجربه نویسنده در این صنعت بود. در خصوص مباحث گفته شده در مقاله میتوان عوامل دیگری را نیز اضافه نمود یا برای عوامل گفته شده راهکارهای دیگری ارائه داد.
  بطور کل موضوع مهم و در عین حال پربحثی را باز کردید که امیدوارم در فرصت های آتی بیشتر بتوان بر آن عمیق شد.
  تشکر بابت این مقاله خوبتان

 • رضا کرمی

  ممنون از توجه شما. امیدوارم در این موضوع با اظهارنظر و نقد مطلب به غنای بحث کمک کنید.
  موفق باشید.

دیدگاه‌تان را ارسال کنید :

قدرت گرفته از وردپرس پارسی - طراحی شده توسط Fresh Sites - ترجمه و بهینه‌شده برای وردپرس پارسی توسط مسعود گلچین