و سرانجام: چارچوب معماری سازمانی اوراکل!

با انتشار رسمی چارچوب معماری سازمانی OEAF در اکتبر سال ۲۰۰۹ شرکت اوراکل هم رسماً به جرگه شرکتهایی پیوست که چارچوب تجاری ویژه خود را برای توسعه معماری سازمانی پیشنهاد می‌دهند. در چند سال گذشته، به‌دنبال توسعه و تثبیت بازار معماری سازمانی در شرکتها و موسسات مختلف، شرکتهای بزرگ ارائه‌دهنده راه‌حل‌های نرم‌افزاری، به‌صورت روزافزونی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا استراتژی روشنی را نسبت به رویکرد معماری سازمانی اتخاذ کنند. در بازاری که بیش‌از پیش سازمان‌ها برای تامین و پیاده‌سازی تکنولوژی‌ها و راه‌حل‌های جدید نرم‌افزاری، از برنامه‌های جامع و الگوهای معماری سازمانی خود تبعیت می‌کنند، هیچ شرکت نرم‌افزاری عمده‌ای نمی‌تواند نسبت به این زمینه بی‌تفاوت باشد. به‌دنبال شرکتهایی مانند IBM، میکروسافت، SAP و Sun حالا اوراکل، این غول نرم‌افزاری هم به حوزه معماری سازمانی وارد شده است.

چارچوب OEAF چیست؟
چارچوب معماری سازمانی اوراکل Oracle Enterprise Architecture Framework یا به‌اختصار OEAF چارچوبی است که بنا به گفته طراحان آن، با الهام از سه چارچوب مطرح معماری سازمانی، یعنی چارچوب‌های FEA، TOGAF و Gartner و با تلفیق ایده‌ها و عناصر TOGAF و FEA شکل گرفته است. این چارچوب تشکیل شده است از یک متامدل از لایه‌ها و مولفه‌های معماری سازمانی، و یک روش توسعه معماری که OADP نامیده می‌شود.
متامدل مولفه‌های معماری در OEAF از ۹ مولفه زیر تشکیل شده است:

چنانکه از اوراکل انتظار می‌رود، وزن لایه تکنولوژی در این چارچوب به‌نحو محسوسی بر سایر لایه‌ها می‌چربد، هر چند خود اوراکل OEAF را یک چارچوب «کسب‌وکار محور» می‌داند. در لایه تکنولوژی، طراحان OEAF از مدل مرجع اوراکل به‌نام Enterprise Software Framework بهره گرفته‌اند.
از دیگر نکات جالب در چارچوب OEAF این است که علاوه بر مولفه استراتژی کسب‌وکار در لایه کسب‌وکار، مولفه‌هایی هم برای استراتژی‌های اطلاعاتی، کاربردی و زیرساختی، در لایه‌های مربوطه در نظر گرفته شده است. این مؤلفه‌ها معمولاً‌ جزء استراتژی IT محسوب شده و در لایه‌های معماری مدل‌سازی نمی‌شود.
روش توسعه معماری Oracle Architecture Development Process یا OADP هم چنانکه از شکل زیر پیداست، کاملاً‌ از روش ADM در چارچوب TOGAF گرته‌برداری شده است:

سند معرفی چارچوب OEAF را می‌توانید از اینجا بردارید:

http://www.oracle.com/technology/architect/entarch/pdf/oea_framework.pdf

دیدگاه‌تان را ارسال کنید :

قدرت گرفته از وردپرس پارسی - طراحی شده توسط Fresh Sites - ترجمه و بهینه‌شده برای وردپرس پارسی توسط مسعود گلچین