سه سال تجربه، سه مشکل و سه توصیه!

یادداشت زیر در دی ماه سال ۹۳ همزمان با پایان دوره مسئولیت شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه-ای کشور و به درخواست دبیرخانه این سازمان نوشته شد و قرار بود به همراه سایر نوشته-هایی که به همین مناسبت تهیه شده بود در پرتال سازمان منتشر شود، که به دلایلی که بر من پوشیده است، چنین نشد. به همین دلیل و با وجود گذشت چند ماه از تاریخ نگارش، انتشار عمومی آن را از طریق این وب سایت خالی از فایده نمی-دانم.
دنباله این نوشته …

آواربرداری، همراه با گرد و غبار محلی!

متن زیر یادداشتی است که در مهرماه سال ۹۳ در پاسخ به مطالب شماره ۱۶ نشریه پیوست در خصوص انتخابات هیات-مدیره سازمان نظام صنفی رایانه-ای استان تهران نوشتم و در شماره بعد این نشریه به چاپ رسید.

همانند هر نهاد انتخابی دیگری در کشور ما، در پایان هر دوره هیات­ مدیره سازمان نظام صنفی رایانه-ای و هم-هنگام با اوج-گیری فضای انتخاباتی در صنف، بازار نقد – وگاه نفی- عملکرد و جایگاه سازمان به-ناگاه گرم می-شود. این بازارگرمی اگر از منظر مشارکت-جویی اعضای سازمان و رقابت زنده و واقعی نامزدان ورود به هیات-مدیره نگریسته شود، نه-تنها مذموم نیست، بلکه – حتی اگر اندکی نیز از حدود نقد منطقی و منصفانه به قلمرو نفی و نادیده-انگاری دستاوردها و بزرگنمایی اشکالات بلغزد، – لازمه شور و شوق و هیجان سالم انتخاباتی می-تواند به-شمار آید. اما آیا آنچه بر داوطلبان ورود به هیات-مدیره سازمان و همیاران انتخاباتی-شان مباح است، از تحلیل-گران و ناظران رسانه-ای – عموماً بی-طرف انگاشته-شده – نیز پسندیده و پذیرفته خواهد بود؟
دنباله این نوشته …

پایان دوره مسئولیت در سازمان نظام صنفی رایانه-ای استان تهران

با پایان گرفتن دوره سوم هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه.ای استان تهران و انتخاب و استقرار اعضای جدید هیات مدیره، دوران مسئولیت بنده نیز در این سازمان به پایان رسید. با آرزوی موفقیت برای اعضای جدید، امیدوارم از این پس فرصت و فراغت بیشتری برای بهنگام کردن سایت دست دهد.

بدون رفع موانع ساختاری، حمایت از تولید ملی در صنعت نرم‌افزار محقق نمی‌شود.

متن یادداشت منتشرشده در روزنامه فناوران (شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۱):

نامگذاری امسال به­‌نام «تولید ملی، حمایت از کار وسرمایه ایرانی» به­‌روال هر سال موجی از بحث­ها و اظهارنظرها را در مورد الزامات و راهکارهای عملی­‌کردن این شعار دربین مسئولین دولتی و صاحب­نظران بخش خصوصی برانگیخته است. تجربه سال­های پیش نشان می­‌دهد معمولاً این‌گونه بحث­های «بهاری» با گذشت چندماه اول سال کم­‌کم به فراموشی سپرده می­‌شود و فعالان اقتصادی بازهم در انبوه مشکلات کسب­‌وکار خود غرق می­‌شوند، اما فارغ از یادآوری این نکته تلخ، همین فضای گفتگو در باره شعار سال، فرصتی به­‌دست می­‌دهد تا دیدگاه­‌ها و تحلیل­‌های بازیگران صحنه کسب­‌وکار در کشور یک‌بار دیگر مرور شود. شعارهایی که برای نامگذاری سال­ها انتخاب می­‌شود، این حسن را دارد که دیدگاه­‌های کلی برای سمت­‌وسوی مطلوب سیاستگذاری و اداره جامعه را در فضای عمومی کشور بیان می­‌کند و همگان را به تامل در مورد این سیاست­‌ها فرامی­‌خواند، اما خطر آنجاست که صرف طرح و تکرار این شعارها را دوای درد توسعه­‌نیافتگی بدانیم و تنها در سایه این بحث­ها، انتظار بهبودی از اوضاع داشته باشیم. دنباله این نوشته …

داستانِ نماتن

متن مصاحبه با نشریه «تکفا» در مورد «تاریخچه نظام مهندسی و استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار» (نماتن) که در شماره شهریور و مهر ۹۰ این نشریه به چاپ رسیده است. دنباله این نوشته …

درس­های انتخابات سوم و بایسته­‌ های دوران پس از آن

انتخابات دوره سوم هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ­‌ای استان تهران سرانجام با همه فراز و فرودها و حواشی تلخ و شیرین آن به پایان رسید. فارغ از برخی رفتارها و گفتارهای خلاف قاعده و خارج از انتظار پیش و پس از برگزاری انتخابات، که می­‌توان سهمی از آن را به عذر هیجانات طبیعی ناشی از رقابت­های انتخاباتی پذیرفت و آرزو کرد سهم دیگر آن از این پس تکرار نشود، باید اذعان کرد که انتخابات دوره سوم در مجموع تراز نوینی از مشارکت و بلوغ صنفی اعضای این سازمان را به نمایش گذاشت. مشارکت فعالین صنفی در انتخابات هیات­‌مدیره، هر چند کمی دیر آغاز شد اما در چند هفته منتهی به انتخابات با آهنگ شتابناکی اوج گرفت و با شکل­‌گیری ائتلاف­‌های انتخاباتی و رقابت پرشور و بانشاط نامزدهای در صحنه مانده، که تا بعدازظهر روز پنج­شنبه ۱۴ مهرماه ادامه یافت، با پاسخ درخوری از سوی اعضای سازمان روبه­‌رو شد که با حضور فعال در انتخابات، ترکیب هیات­‌مدیره سازمان را برای یک دوره سه ساله دیگر تعیین کردند.

با گذشت سه هفته از برگزاری انتخابات و فروکش کردن التهابات پیرامون آن، فرصت مناسبی است تا درس­های این انتخابات را مرور کنیم و به بازگویی بایسته­‌های دوران پس از آن بپردازیم. دنباله این نوشته …

فضای رقابت غیرعادلانه، مهم‌ترین مشکل شرکتهای خصوصی

مصاحبه با خبرگزاری ایتنا پیش از انتخابات هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران (چهارشنبه ۱۳ مهر ۹۰)

دنباله این نوشته …

چرا در انتخابات سازمان شرکت کردم؟

در آخرین مصاحبه‌ای که قبل از شروع ثبت‌نام کاندیداهای دوره سوم هیات‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران انجام دادم،‌گفته بودم که قصد نامزدی در این انتخابات را ندارم، اما به فاصله چند هفته و با شروع نام‌نویسی کاندیداها اتفاقاتی روی داد که ناگزیر از تجدیدنظر در این تصمیم خود شدم. این بود که با اصرار و تماس‌های مکرر برخی از دوستان و همکاران صنفی (از جمله دو تن از دوستانی که بعداً در فهرست «پیشنهاد ۲۰» جای گرفتند،) در آخرین فرصت زمان تجدیدشده ثبت‌نام، سرانجام برای کاندیداتوری هیات‌مدیره نام‌نویسی کردم. اینک که پس از چند هفته رقابت فشرده دو فهرست انتخاباتی «اتحاد ۱۵» و «پیشنهاد ۲۰» که با حوادث  تلخ و شیرین زیادی همراه بود، من هم مانند اکثر همراهان «اتحاد ۱۵» مورد اعتماد صنف قرار گرفته‌ام و به هیات‌مدیره دوره سوم سازمان نصر تهران راه یافته‌ام، فرصت مناسبی است تا دلایل خود را برای فسخ عزمم مبنی بر شرکت نکردن در انتخابات و نامزدی هیات‌مدیره دوره سوم بازگو کنم:

دنباله این نوشته …

مهم‌ترین وظیفه هیات‌مدیره دوره سوم، بازسازی اعتماد و انسجام صنفی است.

متن مصاحبه با روزنامه فناوران در مورد انتخابات هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای
۱-آیا برای سومین دوره انتخابات هیات مدیره نظام صنفی رایانه‌ای تهران کاندیدا می شوید؟ اگر جواب شما خیر است لطفا دلیل خود را توضیح دهید.
خیر، در حال حاضر برنامه‌ای برای نامزدی انتخابات هیات مدیره سازمان ندارم. فارغ از دلایل شخصی که هر کسی ممکن است برای داوطلب شدن یا نشدن برای عضویت در هیات‌مدیره داشته باشد، متاسفانه دیدگاه نادرستی در چند سال گذشته رواج پیدا کرده مبنی بر اینکه شرط مشارکت در فعالیت‌های صنفی، عضویت در هیات‌مدیره سازمان است. این دیدگاه غلط از هر دو سو وجود دارد، به این معنی که شاهد بوده‌ایم بعضی از دوستان که موقع انتخابات هیات مدیره فعال می‌شوند و تلاش زیادی هم برای انتخاب شدن می‌کنند، بلافاصله بعد از اینکه رای لازم را نمی‌آورند به‌طور کلی با سازمان و فعالیت‌های صنفی خداحافظی می‌کنند، احتمالاً تا سه سال بعد! از سوی دیگر هم این دید حداقل در برخی از کادر مدیریتی سازمان وجود داشته و دارد که صرفاً اعضای هیات‌مدیره حق دارند در تصمیم‌گیری‌ها و تعیین جهت‌گیری‌های سازمان مشارکت کنند یا حتی از این تصمیمات اطلاع پیدا کنند. هر دو این دیدگاه‌ها غلط است. در طول چندین سال فعالیت صنفی خود به‌شخصه شاهد بوده‌ام برخی از اعضای فعال کمیسیون‌ها و کارگروه‌ها و حتی اعضای عادی سازمان به‌مراتب از بعضی از اعضای هیات‌مدیره هم مشارکت صنفی بیشتری داشته‌اند و هم اینکه بیشتر تاثیرگذار بوده‌اند. بنابراین هرچند عضویت در هیات‌مدیره و انتخابات هیات‌مدیره مهم است و بهتر است همه اعضا چه به‌عنوان کاندیدا و چه به‌عنوان رای‌دهنده فعالانه در آن شرکت کنند، اما نباید در اهمیت عضویت در هیات‌مدیره اغراق شود.
دنباله این نوشته …

چند نکته درباره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ۳) «کارویژه» سازمان چیست؟

اشکالی را که در گفتار پیشین در مورد ماهیت چندگانه سازمان طرح کردیم، شاید بتوان با رویکردی ابزارانگارانه و عمل‌گرایانه به‌فراموشی سپرد، همانگونه که همه ما کمابیش چنین کرده‌ایم. به‌عبارت دیگر، برای اعضای صنف، فارغ از ماهیت سازمان، نفس وجود آن به‌عنوان ابزاری برای دفاع از منافع و مصالح صنفی مهم است، یعنی اینکه «جایی» وجود دارد که حالا هر چه اسم آن را بگذاریم، می‌تواند از منافع صنفی شرکتهای فعال در این حوزه دفاع کند. اما حتی با وجود چنین رویکردی، باز جای یک سئوال مهم و اساسی باقی می‌ماند و آن اینکه انتظار داریم سازمان چه ماموریت ویژه‌ای را محقق که از عهده تک‌تک اعضای آن، یا از سایر نهادهای موجود برنمی‌آید. به‌عبارت دیگر، «کارویژه» سازمان چیست؟
دنباله این نوشته …

قدرت گرفته از وردپرس پارسی - طراحی شده توسط Fresh Sites - ترجمه و بهینه‌شده برای وردپرس پارسی توسط مسعود گلچین