کارگاه آموزشی هم‌راستاسازی استراتژیک فناوری اطلاعات برمبنای تحلیل قابلیت‌ها

روز پنج‌شنبه ۲۹ مهرماه ۹۵ افتخار پیدا کردم در سمینار «نوآوری در مدیریت سیستم‌ها و فناوری اطلاعات» در دانشگاه الزهرا، کارگاه آموزشی با عنوان «هم‌راستاسازی استراتژیک فناوری اطلاعات و کسب‌وکار برمبنای تحلیل قابلیت‌های کسب‎وکار ارائه کنم.
دنباله این نوشته …

هفت غلطِ مصطلح در برنامه‌ریزی استراتژیک فناوری اطلاعات

علاوه بر آسیب‌های متداول پروژه‌های برنامه‌ریزی فناوری اطلاعات که به‌صورت عمومی اینگونه پروژه‌ها را تهدید می‌کند، برخی از اشکالات روش‌شناختی ویژه پروژه‌های ITSP نیز وجود دارد که به‌طور خاص بر موفقیت و اثربخشی این پروژه‌ها تاثیر نامطلوبی می‌گذارد. از آنجا که نتایج و دستاوردهای پروژه‌های ITSP در دوره طولانی پس از اجرای این پروژه‌ها بر فعالیت توسعه‌ای سازمان‌ها در زمینه IT موثر است، به‌نظر می‌رسد شناسایی و رفع اینگونه مشکلات شایسته توجه ویژه‌ای است و بتواند کمک زیادی به مدیران فناوری اطلاعات سازمان‌ها کند. در این مقاله، که در آخرین شماره ماهنامه «تدبیر» به چاپ رسیده است، کوشیده‌ام مهم‌ترین اشکالات روشی پروژه‌های ITSP را (چنانکه در کشور ما به اجرا درمی‌آیند) برشمرده و تحلیل کنم.

این «غلط های مصطلح» عبارتند از:

  • ITSP قبل یا بعد از برنامه‌ریزی استراتژیک کسب‌وکار؟
  • ITSP بعد یا قبل از برنامه‌ریزی معماری سازمانی؟
  • استفاده از SWOT
  • عدم توجه به روندها و پیش‌ران‌های فنی
  • غفلت از بازار
  • جامع‌گرایی به‌جای تمرکزگرایی
  • ویژه‌گرایی در مقابل استفاده از تجارب برتر

دنباله این نوشته …

پیش‌ران‌های توسعه فناوری اطلاعات در صنعت برق کشور

صنعت برق کشور ، هم به‌لحاظ گستردگی سازمان‌های فعال در آن و هم به‌لحاظ اهمیت آن برای کل پیکره اقتصاد کشور، از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی است که بخش مهمی از تقاضای موثر خدمات فناوری اطلاعات را در کشور ما ایجاد می‌کند.
در این مقاله، که در بیست‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی برق (۱۸ آبان ۸۹) ارائه شده است، روندهای حاکم بر صنعت برق کشور بررسی و با تحلیل این روندها، پیش‌ران‌های توسعه فناوری اطلاعات در این صنعت شناسایی شده است. مخاطبین این مقاله، علاوه بر مدیران فناوری اطلاعات صنعت برق، شرکتها و تامین‌کنندگانی است که قصد دارند در زمینه تامین و ارائه خدمات و راه‌حل‌های فناوری اطلاعات برای صنعت برق سرمایه‌گذاری کنند.

قدرت گرفته از وردپرس پارسی - طراحی شده توسط Fresh Sites - ترجمه و بهینه‌شده برای وردپرس پارسی توسط مسعود گلچین