گزارش ارزیابی عملکرد دولت در حوزه فاوا

مرکز پژوهش‌های مجلس به‌تازگی گزارش ارزیابی عملکرد دولت در حوزه فاوا طی برنامه چهارم توسعه را منتشر کرده است.
دنباله این نوشته …

پایگاه ملی مناقصات: یک تکلیف قانونی در اغما…

با تصویب و ابلاغ قانون برگزاری مناقصات و آئین‌نامه‌‌های اجرائی آن در چند سال گذشته، با توجه به تاکیدی که بر رعایت شفافیت و عدالت در این قانون‌ شده بود، و به ویژه مفاد ماده ۲۳ قانون (مستندسازی و اطلاع‌رسانی) امیدواری نسبت به اصلاح نسبی روند برگزاری و ارتقاء سطح شفافیت مناقصات تقویت گردید. مطابق بند (الف) این ماده، دولت موظف گردید ظرف مدت یکسال (تا پایان سال ۸۴) بانک اطلاعات و پایگاه ملی اطلاع‌رسانی مناقصات را ایجاد کند و دستگاههای دولتی کلیه مستندات مراحل برگزاری مناقصات خود را از این طریق در معرض دید عموم قرار دهند. آئین‌نامه اجرایی این ماده نیز در تاریخ ۱/۹/۸۵ به تصویب هیئت وزیران رسیده و برای اجرا ابلاغ گردید. مطابق مفاد ماده ۱۸ این آئین‌نامه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مکلف گردید ظرف مدت ۶ ماه نرم‌افزار مورد نیاز برای ایجاد پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات را برای ذخیره‌سازی و انتقال اطلاعات معاملات تهیه و راه‌اندازی کند. علی‌رغم مدت زیادی که از این مصوبات گذشته است، به‌نظر می‌رسد دولت در این مورد به تعهدات و تکالیف قانونی خود در این زمینه، به‌طور کامل عمل نکرده است و منظور قانون‌گذار از ایجاد چنین پایگاهی به‌منظور شفاف‌سازی روند برگزاری مناقصات دولتی و فراهم‌ آوردن امکان نظارت همگانی بر این مناقصات، برآورده نشده است.

در این مقاله، که در آخرین شماره نشریه «تکفا» منتشر شده است، ضمن مرور الزامات قانونی که در این زمینه وجود دارد، وضعیت فعلی پایگاه ملی اطلاع‌رسانی مناقصات را بررسی کرده‌ام.

رده‌بندی جدید گارتنر از ابزارهای معماری سازمانی

شرکت گارتنر رده‌بندی جدید ابزارهای معماری سازمانی را منتشر کرد. در این گزارش که در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۰۹ منتشر شده است، تحلیل‌گران گارتنر ۱۰ محصول برتر را در زمینه مدل‌سازی و مدیریت فرآیند معماری سازمانی بررسی کرده و در قالب الگوی Magic Quadrant رده‌بندی نموده‌اند.

دنباله این نوشته …

و سرانجام: چارچوب معماری سازمانی اوراکل!

با انتشار رسمی چارچوب معماری سازمانی OEAF در اکتبر سال ۲۰۰۹ شرکت اوراکل هم رسماً به جرگه شرکتهایی پیوست که چارچوب تجاری ویژه خود را برای توسعه معماری سازمانی پیشنهاد می‌دهند. در چند سال گذشته، به‌دنبال توسعه و تثبیت بازار معماری سازمانی در شرکتها و موسسات مختلف، شرکتهای بزرگ ارائه‌دهنده راه‌حل‌های نرم‌افزاری، به‌صورت روزافزونی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا استراتژی روشنی را نسبت به رویکرد معماری سازمانی اتخاذ کنند. در بازاری که بیش‌از پیش سازمان‌ها برای تامین و پیاده‌سازی تکنولوژی‌ها و راه‌حل‌های جدید نرم‌افزاری، از برنامه‌های جامع و الگوهای معماری سازمانی خود تبعیت می‌کنند، هیچ شرکت نرم‌افزاری عمده‌ای نمی‌تواند نسبت به این زمینه بی‌تفاوت باشد. به‌دنبال شرکتهایی مانند IBM، میکروسافت، SAP و Sun حالا اوراکل، این غول نرم‌افزاری هم به حوزه معماری سازمانی وارد شده است.
دنباله این نوشته …

گزارش وضعیت معماری سازمانی در ایران (۸۶-۸۸)

گزارش «دستاوردها و تحولات معماری سازمانی فناوری اطلاعات در ایران طی سال‌های ۸۶ تا ۸۸» اخیرا در سایت کمیته ملی فناوری اطلاعات شورای‌عالی اطلاع‌رسانی منتشر شده است. در این گزارش تحولات معماری سازمانی در ایران در دوره سه‌ساله گذشته در حوزه‌های زیر مرور شده است:

  • پروژه‌های معماری سازمانی
  • پژوهش‌ها و فعالیت‌های دانشگاهی
  • موضوع معماری سازمانی سرویس‌گرا
  • فعالیت‌های فرهنگ‌سازی در زمینه معماری سازمانی

علی‌رغم کاستی‌ها و نواقصی که در گزارش وجود دارد، باید به همت امیر مهجوریان که در این شرایط رکود بازار فناوری اطلاعات و به‌تبع آن، معماری سازمانی، آستین همت بالازده و چنین گزارشی تهیه کرده، آفرین گفت.

اصل گزارش را می‌توانید از این نشانی بردارید:

http://www.enterprisearchitecture.ir/downloads/papers/EAinIran86-88.pdf

قدرت گرفته از وردپرس پارسی - طراحی شده توسط Fresh Sites - ترجمه و بهینه‌شده برای وردپرس پارسی توسط مسعود گلچین